Poradna - Obezita a výživa

Jak mám 20 kg shodit?

Dobrý den,

je mi 18 let, měřím 154 cm a vážím 76 kg. Asi 2 roky sem se držela na 66, ale kolem dvou měsíců sem přibrala až 10 kg. důvodem je hlavně to, že sem dlouho bez pohybu ležela s trombózou. Ráda bych dosáhla 56 kg. Ale nevím jak mám 20 kg shodit, ani se pořádně k snaze neumím dokopat. Potřebovala bych radu jak s jidelníčkem popřípadě nějake domácí cvičení, které by mi pomohlo.

Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

 

váš cíl, zhubnutí 20 kg, je poměrně ambiciózní a není jisté, jestli je správný. Sice jste mívala méně, ale stanovení ideální váhy je možné až po ukončení 18. roku. Ze všeho nejdříve by tedy bylo vhodné absolvovat měření Bodystatem nebo InBody, abyste věděla, jaká váha je vhodná pro vás – na základě poměru tuku a beztukové hmoty. Tím se totiž vezme v úvahu tělesná konstituce.
Nicméně cíl si musíte rozložit na menší dílčí cíle. Ideální je hubnout něco kolem 2 kg za měsíc. Zdá se to být málo, ale to je za půl roku 12 kg! Pokud jde o jídelníček, měla byste mít něco kolem  6500 kJ/den, určitě ne méně (ale přesně by se zjistilo opět měřením). Jídelníček ale musí mít i správný poměr bílkovin, tuků a sacharidů, měl by obsahovat hodně zeleniny, ovoce už méně. Měla byste se naučit sestavovat jídlo tak, abyste si zbytečně nerozhazovala hladinu krevního cukru.
Důležitá věc je i ta, zda ještě stále užíváte léky na ředění krve a které. Některé totiž vyžadují dietní omezení.
Pokud byste chtěla, můžete se mnou řešit podrobnosti na e-mailu: vkunova@nutradit.cz.

 

V. Kunová