Poradna - Výživa v onemocnění

Intolerance mléčného cukru laktózy a alergie na bílkovinu kravského mléka

Dobrý den,
po sáhodlouhých mnohaměsíčních zdravotních problémech ve všech možných směrech mi bylo na vlastní žádost provedeno rozsáhlejší vyšetření krve, vyšla mi potravinová intolerance AB/Kravské mléko IgG v hodnotě 26,9, kde rozměr je uveden AU/ml a ref.mez 0.0-18.0. Můj stav mi ale nebyl příliš dobře vysvětlen, lékařka uvedla, že mám „takovou alergii na kravské mléko“, ale že není potřeba vyřadit veškerou laktózu, stačí prý mléko nepít, ale máslo, sýry a jogurty prý mohu, pouze pokud po nich budu mít gastro-potíže, mám prý je střídat za kozí, sojové apod. Nevím tedy, zda moje hodnota z vyšetření je pouze mírná, středně významná, či silná, zda by po vleklých a rozsáhlých zdr. problémech, kdy se celkově necítím velmi dobře a bojuji zejména z celkovou velkou únavou, nadýmáním, bolestmi břicha, někdy nevolností, bolestmi hlavy, suchou kůží, špatnou kvalitou spánku atd atd, nebylo v mém případě namístě vyřadit laktózu kompletně ? nevím, také, zda pouze dočasně či dlouhodobě, zda mé výsledky opravdu znamenají, že bych se měla pouze vyhýbat mléku a ostatní produkty v menší míře dle slov paní gastroenteroložky „v pohodě“ může, když je budu střídat s jinými nelaktózovými.. ? z mé zkušenosti, jsem problémy měla permanentně i když jsem přes den mléko nepila, jelikož ho skoro nekonzumuji, jedla jsem bílé jogurty, problémy se silným nadýmáním, zapáchajícími větry i následným průjmem jsem např. zaregistorovala i při dni bez jogurtu, ale se sýrem mozzarela apod.. Ráda bych slyšela ještě jiný odborný názor, své gastroenteroložce pro tuto chvíli dvakrát nedůvěřuji za stavu, kdy mi po mnohatýdenních nevolnostech a dalších gastro-problémech provedla ultrazvuk žaludku, oznámila, že ten mám v pořádku a že tedy problém bude nejspíš v mé hlavě a pokud se se stresíkem nedokážu poprat, může mi předepsat antidepresiva ! Nyní mi řešení „ať tedy nepiju mléko“ nepřijde dvakrát věrohodné..

Děkuji mnohokrát, s pozdravem MC

Vážená paní, děkujeme za Váš dotaz. Intolerance mléčného cukru laktózy a alergie na bílkovinu kravského mléka jsou dvě odlišné klinické  jednotky. Obtíže, které udáváte mohou být částečně spojeny s první problematikou, nicméně jsou zde ještě i jiné údaje, které mají asi jiný původ.  Alergie na bílkovinu kravského mléka je ve vyšším věku vzácnější a  uvedenému obrazu příznaků toto příliš neodpovídá. Jinak předpokládám, že byla  provedena asi i další vyšetření,  zda nemáte například celiakii.
Z hlediska toho, zda se opravdu podílí na Vašich obtížích intolerance mléčného cukru, která je dána snížením tvorby enzymu laktázy ve střevě, je nejjednodušší odpovědí jednoduchý test. Na dva týdny až tři týdny je nutno vysadit z jídelníčku všechny potraviny nebo i jiné produkty, které obsahují laktózu (mléčný cukr). Zde je nutno upozornit, že laktózu je možné nalézt nejen přímo v mléku a mléčných výrobcích, ale může být i v jiných potravinách kam se mléčná složka přidává nebo může být i součástí plnidel pro některé léky a podobně. Většinou po týdnu této diety by měly ustoupit nebo se zmírnit obtíže, tzn. bolesti břicha, nadýmání,  případně průjmy  a podobně. Vzhledem k tomu, že mléčné výrobky obsahují méně laktózy, začínáme opětně do jídelníčku přidávat nejdříve mléčné výrobky v menším množství postupně až po mléko a sledujeme kdy se objeví obtíže. Produkce enzymu laktázy může být nulová nebo 20-40-50% atd. a dle toho člověk toleruje nebo netoleruje mléčné přípravky či mléko. V případě, že budete mít i při kompletním vysazení mléka a mléčných výrobků nadále obtíže, tak bych doporučoval opětně navštívit svého nebo konzultačně jiného gastroenterologa.

S pozdravem Dr.Tláskal