Poradna - Školní stravování

Co dělat, když školní jídelna solí více, než je třeba?

Dobrý den,

zdá se nám, že školní jídelna solí více, než např. restaurace a určitě více, než my doma. Dcery omítají jíst školní polévky – typu vývarů a např. rybí filé, protože jsou přesolené. Rybí filé je tak slané, že to štípe na jazyku. Já s nimi bohužel souhlasím. Když jsem se obrátila na školní jídelnu s prosbou, aby solili méně, že děti mají citlivější chuťové buňky a není to zdravé, řekli mi, že solí podle norem vaší společnosti a tam, kde používají dochucovadla s obsahem soli, pak dávají soli méně. Prý jsme jediní, kdo se zatím ozval. Vím, že většina rodičů jídlo z jídelny neochutnala. S pár rodiči jsem mluvila a těm to přijde také divné, že se dětem tolik solí. Přiznám se, že nevím, co ještě bych mohla momentálně udělat. Nechci, aby si moje děti zvykly na přesolená jídla, protože by pak v dopělosti solily ještě mnohem víc. Děkuji za vaši radu. Všude se píše o tom, jak se solí víc než je zdrávo. Můžete s tím, prosím, něco udělat vy, kteří vydáváte normy pro školní stravování?

V recepturách pro školní stravování je opravdu uvedeno i množství soli pro přípravu 10 porcí pokrmů. Protože receptury sestavovali oborníci podle doporučení pro zdravé stravování dětí, domnívám se, že jídla by přesolená být neměla. Nicméně ve všech metodických doporučeních se snažíme vedoucí jídelen informovat o tom, že by se měly snažit množství soli omezovat.

 

Receptury nejsou závazné a proto by neměl být problém i pro Vaši školní jídelnu sůl při přípravě pokrmů ubrat. Problém bohužel vidím v tom, že naopak jsou některé děti z domova a z různých fast foodů zvyklé na slanou chuť a méně slaná jídla jim nechutnají. Stejně je tomu tak u dospělých strávníků školní jídelny. U nich (dospělých) by ovšem mělo být řešení umožnit jim jídlo si dosolit u stolu. Pokud jste opravdu přesvědčená, že jídla jsou přesolená a pokud nejste jediná, doporučuji jednat znovu s vedoucí jídelny aby přehodnotila některé receptury a množství soli snížila. Pokud byste se nedohodly pak se obraťte na ředitele školy.

 

Ing. L. Věříšová CSc.