Poradna - Výživa dětí

Co dělat, aby syn jedl normálně?

Dobrý den,

náš syn 6let chodí do školky. Odmítá jíst hlavní jídlo a z toho důvodu, si ho ve školce nechtějí odpoledne nechat. Po přečtení různé literatury by se mohlo jednat o neofobii. Bojujeme s tím už od miminka, to ovšem vzal do pusy cokoliv a pokuď se pozvracel už to nechtěl. Zelenina a ovoce bez šance. Pokuď vidí že jí kdokoliv např. banán pozvrací se taky. Polévku jí ovšem většinou vyjí jen šťávu s nudlemi ostatní ne. Pokuď je polévka hustá, mixovaná tu miluje. Tak je to bohužel i z hlavním chodem jen mixované, jinak do něj maso a brambory atd nedostanu. Z mléčných výrobků pouze bílý jogurt, nebo mléko v dětšké rýžové kaši s piškoty. Pečivo miluje i ze semeny, kousat a polykat umí. Děláme pokroky ale je to hrozně pomalé. Násilím jsme docíleli jen zvracení, po dobrém nabízíme vše co jíme i my a další dvě děti. Někdy ochutná ale většinou odmítne a ani to neochutná. Letošní pokrok je vánočka, topinka ve vajíčku, lívance a palačinky nenamazané. Nemá rád sladkosti, to mi nevadí. Potřebovali bychom poradit jak postupovat aby jsme docílili toho aby jedl normálně. Kdo by nám mohl pomoci a poradit.

Děkuji

Vytváření chutí k jídlu a preference některých potravin či odmítání jiných je samozřejmě proces, kterým každé dítě prochází. Neofobie je záležitostí spíše batolecího a časného předškolního věku. Podstatnou otázkou je, jak dítě prospívá, zda jeho strava je jinak dostatečně pestrá v tom aby zajišťovala příjem všech potřebných látek. Na to lze odpovědět většinou z někalikadenního záznamu jídelníčku dítě a jeho zhodnocení, současně i z posouzení stavu výživy a celkového zdravotního stavu dítěte. V případě zjištění, že je nutné buď ze zdravotního hlediska nebo z hlediska společenského směřování dítěte navodit změny, kterých nelze dosáhnout klasickým způsobem, je nutné požádat o spolupráci psychologa.

 

Ze zprávy tazatelky není zřejmé místo bydliště. Není -li uvedené možno řešit ve spolupráci s praktickým dětským lékařem, je možno se domluvit k vyšetření  ve spádové gastrroenterologické ambulanci. Ve FN Motol je možné se také objednat v odpoledních hodinách (mimo pátek) na tel.č. 224433815.

 

S pozdravem Dr.Tláskal