Poradna - Výživa dětí

Chtěla bych se zeptat na podávání příkrmů, opakovaně jsem našla rozdílné doporučení, jsem z toho zmatená a mám strach dítěti podat třeba pribináček.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat na podávání příkrmů, opakovaně jsem našla rozdílné doporučení, jsem z toho zmatená a mám strach dítěti podat třeba pribináček.

Odpovědˇ:

MUDr. Jan Boženský

 

Při používání kusých informací z mnoha zdrojů může vzniknou dojem jistého chaosu a mnozí rodiče se pak zcela zbytečně stresují. V ambulanci dětského lékaře jsou k dostání brožurky (či letáky), kde mají velmi přehledně popsán stravovací režim ve všech věkových kategoriích.

Minimálně první čtyři měsíce života by mělo být dítě živeno mateřským mlékem. V případě prospívajícího dítěte doporučujeme výlučné kojení až do šestého měsíce života. Příkrm se podává od ukončeného čtvrtého měsíce života. Dítě má kontrolovat pohyby hlavou a sedět s oporou. Příkrm se podává lžičkou. Jako první se doporučuje monokomponentní (jednosložkové) zeleninové pyré z mrkve, fazolek nebo hrášku. V průběhu měsíce je pak možno zařadit vícesložkové příkrmy, zeleninové a masozeleninové. Vařeného libového masa se doporučuje v prvních týdnech asi 20 g na dávku a od 7. měsíce je možno dávku zvýšit na 35 g. Po masozeleninovém příkrmu je možno zavádět ovocné pyré. Zde bych také na začátku doporučil monokomponentní výrobky jako např. jablečné či meruňkové pyré. Nové ovoce přidáváme postupně s odstupem několika dní k možnému vyloučení případné alergie.

Prosím o určitou trpělivost při zavádění příkrmů, protože přechod na nemléčnou stravu je pro dítě a jeho trávicí trakt velmi složitý. Dítě musí začít přijímat větší kousky potravy, musí si zvykat na novou chuť a také musí být jeho trávicí trakt schopen přijímat nemléčný typ potravy. Přílišná rychlost při zavádění příkrmů je ve většině případů spojená s nevolí dítěte a není vhodné dítě do tohoto přechodu nutit. Počkejte několik dní se zaváděním nových příkrmů nebo se zkuste v jídelníčku vrátit o několik týdnů zpět a příkrmy přidávejte dle tolerance vašeho dítěte.