Poradna - Školní stravování

Zařazování pomazánek a mléka do jídelníčku MŠ

Dobrý den,

Jsem vedoucí školní jídelny ve dvou MŠ. Velice pečlivě sestavuji jídelní lístky, aby splňovaly finanční normu, spotřební koš, ale hlavně zdravé trendy ve stravování dětí. Vyhýbáme se polotovarům, i když nás prodejci bombardují nabídkami, vaříme vše čerstvé. Připravujeme i dostatek čerstvým zeleninových salátů. Mnoho surovin si kvůli čerstvosti vybíráme a kupujeme sami. Snažíme se vyhýbat potravinám s přídatnými látkami – glutamátu, um. sladidlům apod. (i když jsou v dané míře zdraví neškodné, když jsou na trhu). Zařazujeme i BIO potraviny. Pitný režim během dne je doplňován čistou vodou, čaj sladíme jen málo. Solíme a kořeníme přiměřeně dětem. Vždy hlásím učitelkám, že vaříme hlavně pro děti.

Občas zařadíme do jídelníčku i pokrmy, které se některým rodičům nelíbí. A ty jsou právě mým dotazem. Jsou pro děti zakázané plísňové sýry? (pomazánka z hermelínu – je tam hermelín, tavený sýr, rama, tvaroh či pomaz. máslo). Krabí tyčinky – asi 3x do roka děláme pom. z krabích tyčinek – krabí tyčinky, pom. máslo či Lučina, rama. Pom. z paštiky – drůbeží nebo játrová paštika, rama, tvaroh. Pom. šunková pěna – šunka pro děti, rama či máslo, tvaroh či Lučina. Kámen úrazu jsou tedy některé tyto pomazánky. Ale pro pestrost občas zařadíme i tyto. Je to špatně? Některým rodičům se i nelíbí, že děti dostávají mléko, které je prý podle nových studií pro děti nevhodné. A to máme ve spotřebním koši více mléčných výrobků oproti mléku. Každý týden je jogurt či šlehaný tvaroh nebo kaše z mléka. Pomazánky odlehčujeme tvarohem apod.

Za náš kolektiv velice děkuji za odpověď

Dobrý den vážená paní,

 

Váš přístup k tvorbě jídelního lístku a k celé problematice zdraví dětí je přímo ukázkový, jste velmi šikovná a vzorná, moc chvályhodné.

 

Plísňové sýry zakázané pro děti nejsou, ani krabí tyčinky ani paštiky. Frekvence, kterou uvádíte, bych pro plísňové sýry i krabí tyčinky považovala za vyhovující, ale rozhodně neschvaluji zařazování pro pestrost paštiku nebo pomazánku z ní. Pro pestrost lze zařadit mnohem vhodnější potraviny. Co se týká mléka, pak někteří rodiče mají snahu mléko dětem omezovat nebo nedávat. Vedou je k tomu různé důvody, což nám nepřísluší hodnotit, oni jsou zodpovědní za své dítě. Prim. MUDr. Pavel Frühauf, CSc. Z Kliniky dětského a dorostového lékařství, 1.LK UK a VFN Praha uvádí, že 10-15% dětí mezi 3-11 rokem má laktózovou non-persistenci, což se může projevovat tím, že se podvědomě vyhýbají mléku a může se z ní vyvinout adultní laktózová intolerance. Některé děti trpí řidčí stolicí apod. Nedoporučuje se tedy děti do pití mléka nutit.

 

Mgr. Miroslava Slavíková