Encyklopedie výživy

Sodík

Sodík
Autor hesla: MUDr.Petr Tláskal

Sodík je minerální látka, která má v organismu významné postavení. Nachází se nejvíce v mimobuněčných tekutinách, kdy ovlivňuje jejich objem, osmolaritu a tím i stabilitu vnitřního prostředí. Sodík se v malém množství nachází i ve vnitřním prostředí buňky, kde má především význam pro průběh enzymatických aktivit. Sodík si organismus udržuje ve stabilním množství v rámci vodního hospodářství. Vzestup nebo pokles hodnot sodíku v organismu vede k ovlivnění činnosti ledvin, které s produkcí moče sodík více vylučují nebo zadržují.

Některá onemocnění, případně nedostatečný příjem vody mohou do těchto reakcí nepříznivě zasahovat. Sodík ztrácíme potem, rovněž i stolicí, zvláště při některých průjmových onemocnění. Mezi klinické příznaky nedostatku sodíku patří zvýšená únava, kterou může provázet i významnější snížení krevního tlaku. Pokud je nedostatek sodíku vystupňovaný může se projevit až pocitem křečí především v dolních končetinách, ale až i stavem ztráty vědomí.

Nadbytečné hromadění sodíku v krvi vyvolává pocit žízně, bolestí hlavy a obdobně jako při jeho nedostatku mohou vznikat křeče a poruchy vědomí.

V rámci výživy sodík přijímáme především ve formě kuchyňské soli, jejíž příjem je celkově v naší populaci vyšší. Dlouhodobější zatěžování organismu vyššími dávkami kuchyňské soli není však pro většinu populace příznivé (viz kuchyňská sůl) již tím, že může aktivovat rozvoj vysokého krevního tlaku, který je příčinou dalších onemocnění.

Sodík je pro náš organismus velmi důležitý, musíme ho však konzumovat rozumně, aby nás velké výkyvy jeho příjmu či nedostatku zdravotně neohrožovaly.

ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ