Výživa obecně

Optimální stav kyseliny listové v organismu

V poslední době vyvstaly nejasnosti okolo obsahu a účincích kyseliny listové v lidském organismu. Mason upozorňuje čtenáře na mnoho studií o účincích folátů na rakovinu tlustého střeva a na malformace. Existují též další práce o účincích i na jiné onkologické onemocnění. Foláty jsou koenzymem v syntéze nukleotidů, a proto existuje možnost, že naopak mohou podporovat růst existujících rakovinných buněk.

Autor uvažuje, že je velmi důležité zjistit, jak se chovají v karcinogenesi jiné mikroživiny-především vitamin B2, B6, B12. Deficit uvedených vitaminů je rovněž běžný, zvláště v průmyslových zemích, jako je USA a Anglie. Jsou také úkazy, že vysoký příjem kyseliny listové v potravinových doplňcích a obohacených potravinách, může být zhoubný, protože kyselina listová není přirozená výživová látka. U takových osob se pak vyskytuje v krvi nemetabolizovaná kyselina listová.

Tyto zkušenosti přinášejí úvahy, zda program obohacování vybraných potravin pro zabránění vzniku poruchy nervové trubice u kojenců jsou správné. Autor Dary se domnívá, že doporučení denního příjmu 0,4 μg kyseliny listové pro redukci poruchy nervové trubice by mělo být revidováno. Domnívá se, že po získaných zkušenostech by mohl stačit příjem nižší.

Podle:
Mason J. B.
Nutrition Reviews 2009, 67, 206 – 212

Dary O.
Nutrition Reviews 2009, 67, 235 – 244