Je přípustné nabízet oběd ve ŠJ formou studené stravy?

Dobrý den,

Změnili jsme firmu ve ŠJ na ZŠ. Umožňuje dětem odebírat obědy formou studené mísy. Děti si vezmou bagetu a ostatní vyhodí – je to pro ně lákavější, než sedět u oběda. Je vůbec přípustné, aby dodavatel nabízel oběd ve ŠJ formou studené stravy dětem 6 – 15 let?

Děkuji za odpověď.

Od 1.1.2012 platí novela vyhlášky o školním stravování č.107/2005 Sb, ve znění vyhláškyč.463/2011 Sb.
V § 4 odst. 1 písmeno c) se říká, že pro účely této vyhlášky se rozumí:
obědem polévka nebo předkrm, hlavní chod, nápoj a případně doplněk (salát, dezert, ovoce)
Nikde sice není stanoveno, že hlavním chodem nesmí být studený talíř, ale pro děti zejména na 1.stupni to určitě příliš vhodné není. Vzhledem k tomu, že jídelna určitě připravuje více jídel na výběr a jídelníček je předem známý, je také na rodičích, co doporučí dítěti, aby si k obědu vybralo. Pokud nejste s nabídkou jídel spokojená, je třeba to řešit především s ředitelem školy, který tento způsob stravování pro žáky své školy zajistil. Je možné se také obrátit na zřizovatele školy, Českou školní inspekci nebo hygienickou službu. Bylo by dobré požadovat na škole, aby Vám doložila, zda jídelna plní tzv. spotřební koš, který je pro ni z vyhášky závazný.

 

Ing.Ludmila Věříšová, CSc.