Encyklopedie výživy

Biotin

Je známo 8 různých forem biotinu, ale jen D – biotin je přirozený ( dříve byl znám jako vitamin H), dnes se občas vyskytne pod názvem vitamin B7. V přírodě se vyskytuje v nízkých koncentracích v živočišných i rostlinných zdrojích. Nejbohatším zdrojem jsou kvasnice, játra, ledviny a hovězí maso, dále žloutek, sója, ořechy a obiloviny. Nadměrné množství syrového bílku, který obsahuje glykoproteid avidin, vázající biotin, může způsobit symptomy z nedostatku biotinu. Tento vztah je však v lidském organismu extrémně řídký.

Biotin je stálý na vzduchu, v teple a denním světle. UV – záření ho může rozložit. V některých potravinách (živočišných tkáních a kvasnicích) je vázán na bílkoviny, ze kterých se uvolňuje hydrolýzou a enzymově. Ztráty biotinu při vaření jsou jen mírné, ponejvíce vyluhováním do varné vody. Konzervování potravin způsobí mírnou redukci obsahu biotinu.

Biotin je součástí karboxylačních enzymů a je zapotřebí pro normální růst a funkci organismu. Jako vitamin pro krásu a pohodu má řadu funkcí. Působí proti padání vlasů, lámání nehtů a nezdravé pleti. Jeho další úlohou je zvyšování účinnosti imunitního systému. Účastní se též metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků. Některá antibiotika mohou brzdit absorpci biotinu ve střevech, alkohol a nikotin jeho potřebu zvyšují.

Nedostatek biotinu je extrémně vzácný. Příznaky nedostatku se projevují anorexií, zvracením, depresí, suchou kůží a také padáním vlasů. V organismu se uchovává 4 – 10 dní.

(Bl)

ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ